14 Nisan 2010 Çarşamba

Koyverme Sendromu ve Çeşitleri

Başlık beni de korkuttu , konu ucu çok açık bir konu. Cinsiyet faktörürünü araya sıkıştırıp bazı tespitleri sunmam tabî ki kaçınılmaz. "özet geç lan piç" ekolüne saygımdan ortaya karışır bazı tespitleri ortaya atmak isterim.

1) Saçı - Sakalı Koyvermek
Çeşitli bunalım - buhran , karı - kız , liseden mezun oluş , askerlikte traş olmaya bıkış gibi ve daha da çoğaltılabilecek hadelerden sonrası eril kişilere musallat olan koyveriş tarzıdır. "Liseden mezun oldum" topsakalı ve bununla birlikte saçların uzatılması da bu olaya dahildir.Her delikanınlının başına gelir. Bu koyverme çeşidinden kurtulması saç-sakal traşı gibi basit bir işlemle çözümlenir ve vuku bulmuş kişide derin yaralara sebebiyet vermez.

2) Dip Boyasını Koyvermek
Başlık bir eğretilik içeriyor olsa da bu sendromla savaşan kadın sayısı azımsanmayacak niteliktedir. O saçı boyatırken güzeldir ki hep bunalım anlarında kadınların önce alış-veriş merkezlerinde para saçıp sonra da kuaförde köklü değişiklilker yaptıkları rivayet edilir. İşte bu köklü değişiklik anları sonrası, aslında alış -verişin de kuaförün de bi boka yaramadığının anlaşıldığı anda Kurt Cobain Hırkalarını* giyen hatun kişileri, saçlarını da kendi hallerine bırakırlar. Kendi doğal rengiyle uzayan saç , 1-2 parmak altındaki farklı renkle uyumsuzluk içerisinde büyümeye başlar. Bu kişiler genelde "ben böyle seviyorum" ya da "şimdi moda bu ama" şeklinde zırvalarlar, lakin olay bambaşkadır. Platin sarı-siyah ikilisiyse bu uyumsuzluk içerisinde uzamaya başlayan saç , tadından yenmez. Bu koyverme çeşidinden kurtulmanın yolu ise ya hatun kişisinin yalnızlıktan sıkılıp tekrar kuaföre gidip yıkama yağlama yaptırarak yeni arayışlara girme kararını aldığı andır, ya da umulmadık anda bir erkekten hoşlanıp kendisini ona beğendirmek adına gidip saçı-başı tekrar boyatmak suretiyle "diplerden kurtulma" anıdır.

3) Götü - Göbeği Koyverme
Cicim aylarını arkasında bırakmış çiftlerde zuhur eden koyverme biçimi. Erkek - Kadın farketmez , sinsice yaklaşır ve hedefini ekarte eder. Erkeklerde genelde sadece göbek olarak gözlenir fakat kadınlarda durum daha vahimdir. Hele de buna doğum sonrası kilolar eklenirse , daha da ne istenir ki? Fakat götü - göbeği koyverme durumu sadece cicim aylarını geride bırakmış çiflerde görülmez pek tabî , mezun olduktan sonra iş bulamayan, memlekete dönmüş gençlerde , ayrılık sonrası bir türlü atlatılamayan , atlatılsa bile hasarlarının bir ömür taşınacağının anlaşıldığı dönemi yaşayan madurlarda , sınav stresi yapan öğrencilerde görülür ve bunun gibi zavallılar en nadide örneklerdendir , ki sınav stresi yapan öğrencilerin "öss göbeği" şeklinde göbek tanımları dahi mevcuttur. Bu koyverme çeşidinden kurtulma yolu çok zorludur , eh bilen varsa tavsiyelere açığım, yazımı da buna uygun olarak editlerim. (bkz: kel - merhem), (bkz: terzi - sökük)

4) Belli Bir Yaştan Sonra Koyvermek
Kadınların liderlik gösterdiği bir tür olan bu başlıkta, yaş alt sınırı yaklaşık olarak 30'dur. Kadınların yaşı 27'den sonra bilindiği üzere duraksama devrine girer, 30 olamaz o yaş. Fakat artık +30'lara gelindiğinde yenilgiyi kabul etse de etrafa çaktırmayan , artık çoktaan mezun okmuş , kendi parasını kazanmaya başlamış bekar hatun kişisinin çeşitli sebepler , belki de erkeklerle olan değişik münasebetleri sonrası (hayalkırıklığı diye adlandırırlar bunları hatta) ortaya çıkan koyvermedir. Bak mesela Ayşe Özyılmazel'e , Okan'la görüntülendikten sonra kendisini tanıyan kişi sayısı aldı yürüdü. Okan bu, poligamik adam. Ayşe'yi bıraktı ki Ayşe'nin de hayalleri vardı belli ki. Sonra evlenip bir de baba olunca ne oldu? 79'lu ablamız Belli bir yaştan sonra koyverme olayına kendini kaptırdı , Nil Karaibrahimgil'e yarışır nitelikte şarkılar yazdı , Yıldız Tilbe tarzına yakın danslarla bunu süsledi... Babası sanatçı , kendisi köşe yazarı , daha çok para-şan şöhret istemiş olabilir, lakin az çok bunlara zaten sahipti. Bu sendromdan sonra ne oldu? Twitter'da bir sürü takipçişi oldu mesela, vahim sendrom bu, kurtulanı görmedim böyle geldiyse böyle gidecek yani... (Hello Aykut)**

5) Kendini Kapıp Koyvermek
Bir olay karşısında hayata karşı kendini salıvermek yıkılagelmek hayata sırtını dönmek. Bunalıma giren insan kendisiyle uğaşır içi içini yer ya , işte kendisiyle bile uğraşmıyorsa, içi içini hiç mi hiç yemiyorsa bunun adı "bunalım" değil , kendini kapıp koyvermek oluyor. Kurtulma yolları kişiye özeldir fakat Kurt Cobain Hırkası* yine sendromun vazgeçilmez öğesidir.

6) Koyvermenin Dayanılmaz Hafifliğine Kapılıp Koyvermek
Alışmış kudurmuştan beterdir ekolü. Bir kere koyverdin mi bünye bir daha bir daha ister. Bir dersi koyverirsin , ardından diğerini de bi' koyveresin gelir. Gereksiz para harcar, kredi kartının limitini zorlayarak adrenalin seviyeni arttırırsın. Sonrasında eline geçen 5 kuruş paraya el bombası muamelesi yapar, anında elden çıkarırsın. Sonuç olarak için çok rahatsa bi' "haydi lilililili" durumu varsa , işte o durum tam olrakta bu durumdur. Yenilen tüm haltlar sonrası sonuç ne olursa olsun "köpek bok yemekten vazgeçmeyecek" , kişi başka alanlarda başka zamanlarda yine bu koyverme tarzını tekrarlayıp bi' "hadi lililili" durumundan diğer bi' "haydi lililili" durmumuna ceylan gibi sekecektir.


*Kurt Cobain Hırkası : Yeşil sünük bir şey. Her eve lazım.

** Hello Aykut : Aykut'a selam, damara devam.

Bir alt başlık olarak da Okan Bayülgen'e "okan" deme sendromunu da ben kendime edindim , bunun sorumlusu ise yazıya başladıktan sonra kendimi de bir gruba dahil etme ihtiyacıydı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder